HULLADÉKUDVAROK
Általános tájékoztatás hulladékudvaraink működéséről
A Mecsek-Dráva Hulladékgazdálkodási Program keretén belül létrehozott hulladékudvarok használatának bevezetése óta a Dél-Kom Nonprofit Kft. szolgáltatási területén évről-évre növekszik a lakossági hulladék beszállítási mennyisége. A lakosság mindennapi életvitelében pozitív irányba fejlődő környezettudatosság vehető észre, csökken az illegálisan lerakott hulladékok mennyisége. Ennek oka nagymértékben vezethető vissza a korszerű, egyszerűen igénybe vehető lakossági hulladékudvarok megjelenésére.
Kollégáink arra törekszenek, hogy a szakmai irányítás mellett egy barátságos környezetet biztosítsanak a lakossági beszállítok számára, fenntartsák, ösztönözzék a lakókat, a hulladékudvarok folyamatos használatára.
A Dél-Kom Nonprofit Kft. által üzemeltetett lakossági hulladékudvarokban csak a háztartásokban – tehát nem az iparban vagy a vállalkozásokban – képződő, előre szelektált hulladékok elhelyezésére van lehetőség.
Hulladékudvaraink szolgáltatásait kizárólag hulladékgazdálkodási közszolgáltatási szerződéssel rendelkező magánszemélyek vehetik igénybe.
A hulladék meghatalmazással történő beszállítására nincs lehetőség, kizárólag személyesen történhet.
Beszállíthatók az életvitelhez szükséges tevékenységek során keletkező nagyméretű hulladékok, amelyek méretüknél/jellegüknél fogva nem férnek el a szabványos gyűjtőedényekben (kukában), illetve amelyek a gyűjtőszigeteken nem helyezhetők el.
Az életvitelhez szükséges tevékenység pl.:
- a kert gondozás (de nem a kertépítés),
- a javítás vagy karbantartás (de nem az ingatlan felújítás),
- bútor, vagy háztartási berendezés cseréje (de nem a ház kiürítés).
A nagymennyiségű hulladéktermeléssel járó tevékenységből származó hulladékok
- szállítására, a BIOKOM Nonprofit Kft. szállítási részlege,
- hasznosítására BIOKOM Nonprofit Kft. Eperfás úti telephelye,
- ártalmatlanítására Dél-Kom Nonprofit Kft. Kökényi hulladékkezelő központja áll rendelkezésre.
A hulladékudvarban nem adható át:
- háztartási (kommunális) hulladék,
- élelmiszer, élelmiszermaradék,
- a fenti felsorolásban nem szereplő egyéb veszélyes hulladék, pl. pala, eternitcső, bitumen, kátrány és ezekkel szennyezett anyagok, laborvegyszer, injekciós tű és robbanásveszélyes anyagok.
A hulladékudvarokban a hulladékok leadásához szükségesek:
- személyazonosságot igazoló okmány (személyigazolvány, járművezetői engedély, útlevél);
- lakcímkártya;
- hulladékkezelési számla vagy csekk bemutatása a közszolgáltatási jogviszony igazolására;
- közösen fizető társasház esetén szükséges a közös képviselő – az ingatlan közszolgáltatási szerződéséhez kapcsolódó ügyfélazonosító számát is tartalmazó – igazolása arról, hogy a lakos a hulladékgazdálkodási közszolgáltatást igénybevételére jogosult. Az igazolás a kiállításának dátumától kezdve 1 évig érvényes.
A hulladékkezelési számla vagy csekk, valamint a személyazonosságot igazoló okmány és lakcímkártya hiányában a hulladék nem rakható le.
A hulladékok átadásakor hulladékudvari átvevő végzi a hulladék minőségi besorolását, mennyiségének meghatározását.
A Partner kérésére átvételi elismervényt állítunk ki.
ÜVEGHULLADÉK
A lakossági szelektív hulladékudvarokban átvett hulladékok közül a legnagyobb baleseti veszélyt jelentő hulladék, az üvegtartalmú hulladék.
Ügyfeleink és dolgozóink biztonsága érdekében a nagyfelületű síküveget tartalmazó hulladékokat (bútorokat, nyílászárókat) az alábbi feltételekkel veszik át hulladékudvaraink:
- A fa, fém vagy műanyag bútorelemek, nyílászárók, melyek (ép, vagy sérült) üveget tartalmaznak, szelektálás nélkül csak kis mennyiségben adhatók át.
- üveg tartalmú bútorelemek 2 db /ügyfél /hét
- üveg tartalmú nyílászáró 4 db /ügyfél /hét
Ezt meghaladó mennyiség esetén kérjük, az üveg és a befoglaló anyag (pl.: fa, fém, műanyag) szelektálását, és elkülönített üveg és fa, fém vagy műanyag hulladékként történő átadását.
A beérkező üvegezett bútorokból, nyílászárókból az üveg eltávolítása a hulladékudvar telephelyen tilos! A hulladékudvarban ilyen tevékenységet sem az ügyfél, sem hulladékudvari dolgozó nem végezhet. A balesetveszély minimalizálása érdekében együttműködésüket és megértésüket kérjük!
LOMHULLADÉK
A háztartásokban feleslegessé váló nem elektromos tárgyak, eszközök, amelyek a közszolgáltatás keretében rendszeresített gyűjtőedényben nem helyezhető el, pl.: fa, műanyag, textil tartalmú bútorok és tárgyak, ruha, textil.
- A fából, bútorlapból készült szekrények, kisbútorok a balesetmentes mozgatás, rakodás érdekében csak darabokban, lapra bontva adható át.
- A balesetveszély miatt a hulladékudvarokban a bútorok szétbontása nem végezhető.
ZÖLDHULLADÉK
- A hulladékudvarban a zöldhulladék csak elvágható, drótmentes kötegelő anyaggal kévébe kötve adható át. (Kivéve a mohácsi hulladékudvar és komposzttelepen.)
- Az átadni kívánt zöldhulladék hosszirányú terjedelme 2 méternél nem lehet nagyobb és kézzel rakodhatónak kell lennie. (Kivéve a mohácsi hulladékudvar és komposzttelepen.)
- Az átadni kívánt zöldhulladék 5 cm-nél nagyobb átmérőjű ágakat nem tartalmazhat.